Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
Ten element nie zawiera żadnej treści
 

 

Baza noclegowa w Ośrodku Edukacyjno - Wypoczynkowym "Pieniny Spiskie" to 65 miejsc w pokojach z łazienkami. W Ośrodku znajduje się również:

 • jadalnia
 • kaplica
 • sale do spotkań
 • bezprzewodowy dostep do internetu
 • TV, wieża Hi-Fi
 • stół do tenisa, piłkarzyki, szachy, dartmania
 • sprzęt sportowy
 • boisko do siatkówki
 • boisko do gry w piłkę nożną
 • plac zabaw dla dzieci, huśtawki
 • grill i altanaPlan Ośrodka "Pieniny Spiskie"

parter

I piętro

II piętro

 

 

Krótka historia Łapsz Niżnych i najbliższej okolicy


Spisz lub po słowacku Spis, to przepiękna karaina położona na terytorium Słowacji i Polski.
W roku 1108 przeszedł on na własność króla Węgier - razem z posagiem córki Bolesława Krzywoustego.
Trzy wieki pozostawał we własności węgierskich możnowładców. Oni to zbudowali najbardziej dziś znaną budowlę Spisza czyli Niedzicki Zamek.
Większość wsi polskiego Spisza siega swą historią XIII wieku. Można tu spotkać stare piękne kościoły, typową dla tego regionu szeregową zabudowę oraz niezwykłą gościnność mieszkańców.
Polski Spisz to nadal jeszcze nieodkryty turystycznie region, bez większego wysiłku spotkasz tu wiele urokliwych, malowniczych zakątków, położonych daleko od zgiełku i tłoku.
 
Legenda o powstaniu osady Łapsze Niżne głosi, że niejaki Łapson poszukując zagubionej jałówki doszedł nad rzekę, gdzie zobaczył przepiękną polanę i na niej scenę: między resztkami muru stała figura Matki Boskiej, którą jałówka na klęcząco lizała. To miejsce stało się początkiem lokacji wsi. Co się stało ze znalezioną figurą, nie wiadomo.
Obecnie w Łapszach Niżnych znajduje się kościół pod wezwaniem św. Kwiryna oraz inne zabytki:
XVIII wieczna barokowa kaplica cmentarna św. Rodziny oraz nieco młodsze kaplice Jezusa Miłosiernego, Matki Bożej Częstochowskiej, Trzeciego upadku Pana Jezusa.
Łapsze Niżne to rodzinna miejscowość pierwszego błogosławionego Spiszaka - ks. Józefa Stanka, pallotyna, który zginął śmiercią męczeńską w Powstaniu Warszawskim, niosąc posługę kapłańską jako kapelan powstańców.

W 50 -tą rocznicę obecności Zakonu Pijarów na tym terenie została wybudowana Kalwaria Spiska z miejscami upamiętniającymi życie bł. ks. Stanka. Jest to miejsce niezwykłe, zaznaczone krzyżem na szczycie. Na kalwaryjski szlak prowadzi brama wykonana w stylu regionalnym. Na bramie widnieją dwa napisy: "Kalwaria Spiska" i gwarowe "Boże prowodź".


Gmina Łapsze Niżne położona jest w całości na obszarze Spisza - krainy odrębnej od sąsiednich językiem, zwyczajami, stylem architektonicznym, odrębnej historią, tradycją, i kulturą. Południowa granica gminy jest zarazem granicą polsko-słowacką, północno-wschodnia to wody Jeziora Czorsztyńskiego, od zachodu zaś granica biegnie na rzece Białce.
W okolicy mieszczą się rezerwaty:
"Zielona Skałka" w Falsztynie,
"Niebieska Dolina" w Łapszach Niżnych,
"Przełom Białki" na obrzeżach Trybsza.
Wyznaczone są tu szlaki piesze, trasy rowerowe i dla jazdy konnej.
Istnieją dobre połączenia w kierunku Nowego Targu (Krakowa), Szczawnicy, Zakopanego. Bardzo duże znaczenie ma przygraniczne położenie miejscowości.
Przez całodobowe przejście graniczne w Niedzicy można się wybrać np. na Słowację zimą na narty, latem na kąpieliska termalne i zwiedzić całą ziemię słowacką - zwłaszcza pozostałą część Spisza, leżącego w granicach Słowacji.
Przez przejście MRG oraz turystyczne w Kacwinie można się wybrać na dłuższe lub krótsze trasy turystyczne na Zamagurze.
Atutem okolicy jest kultowany folklor Spiski poprzez zespoły m.inn. "Czardasz", "Dunajec", "Weselica" z Niedzicy oraz "Spiszacy" i "Mali Spiszacy" z Łapsz Niżnych; działają tu orkiestry dęte.
To tu odbywają się coroczne imprtezy: "Spiskie Zwyki", "Spiska Watra", degustacja potraw regionalnych oraz koncerty orkiestr dętych.


                                            Przyjedź tu koniecznie, odwiedź nas - zobaczysz, że warto!Kalwaria Spiska - Droga Krzyżowa
Kalwaria Spiska - Droga Krzyżowa

Kalwaria Spiska - Droga Krzyżowa
 
Strona główna | Informacje o Ośrodku | Atrakcje turystyczne | Galeria zdjęć | Kontakt i lokalizacja
© Pijarski Ośrodek Edukacyjno - Rekolekcyjno - Wypoczynkowy w Łapszach Niżnych.
 
Realizacja projektu: Verakom